
Komposztálás
a talaj éltetése szerves
anyagok visszaforgatásával
anyagok visszaforgatásával
Élő talaj nélkül nincs életerős növény, egészséges növény nélkül pedig nincs éltető táplálék.
A jó termőföld meghatározó tulajdonsága a magas humusztartalom.
A humusz a talaj különleges szerves anyaga. Befolyásolja a talaj szerkezetét, vízháztartását, életközösségének összetételét és működését, és mindezeken keresztül a termőképességét.
A következő ábra a különböző szerves és szervetlen összetevők arányát szemlélteti a humuszban gazdag talajban.
Az edafon a talaj élőlényeinek összessége. A szemmel is látható növényeken, állatokon és gombákon kívül hihetetlen mennyiségű mikroorganizmus alkotja, melyek jelenléte és „munkája” elengedhetetlen a termőképesség folyamatos fenntartásához.
1g humusz 50 g vizet is képes a talajban tartani. Ahogy az időjárás egyre szélsőségesebbé, a csapadékeloszlás pedig egyre rapszodikusabbá válik, úgy lesz egyre nagyobb szerepe a talaj vízmegtartó képességének. A jó talajban aszályos időszakban is marad felvehető víz a növények számára, hirtelen lezúduló csapadék esetén pedig kevesebb víz folyik el a felszínen, illetve szivárog le a mélyebb rétegekbe.
Minden gramm szerves anyag, amelyet kikapcsolunk a természetes körforgásból, a talajban hiánytényezőként jelenik meg. Ezért lehetnek súlyos következményei például a biomassza égetésének, vagy a különböző trágyák kezelt, vagy kezeletlen formában történő folyóvízbe vezetésének.
a jó komposzt készítésének
alapfeltételei:
- a szén és a nitrogén megfelelő aránya (25-30:1)
- megfelelő víztartalom (földnedves állapot fenntartása)
- jó levegőzöttség
- megfelelő méretre aprított alapanyagok
- komposzt keverése átrakással
A lebomló szerves anyagok humifikálódását szakszerű komposztálással segíthetjük. A komposztálás és a komposzt talajba juttatása egyenlő a talaj éltetésével. A 2. ábrán a kerti komposzttárolóban elhelyezett anyagok szakszerű rétegezését láthatjuk.
A háztartásban keletkező hulladék komposztálható szervesanyag tartalma 20-30% is
lehet. Ehhez jön komposztálható papír, amit jó esetben nem dobunk a kukába. Ezek helyben történő komposztálásával akár a hulladék 40%-ától is megszabadulhatunk, miközben magas biológiai értékű anyagot állítunk elő. A hatékony komposztálásban pótolhatatlan segítőtársaink a giliszták.
A giliszták 25 oC körüli hőmérsékleten érzik a legjobban magukat. Optimális viszonyok között egy önfenntartó kolóniát alakítanak ki, és folyamatos tevékenységük során testtömegük 50%-át kitevő alapanyagot dolgoznak fel naponta.

amiről azt gondolnánk hulladék, sokszor jó helyre kerülve haszos is lehet.
